جاودانگی‌

تو به اندازه پروانه شدن زیبایی‌

60. تحریم مک دونالدز

     آیا می دونستید روز 16 اکتبر روز جهانی ضد مک دونالدز هست؟

     بعد از تولید فست فودهای مضر و آزار حیواناتی که از گوشتشون در تهیه این فست فودها استفاده می شد، مخالفت بسیاری از مردم جهان علیه این شرکت بالا گرفت. حالا این شرکت صهیونیست تمایل خودش رو برای فروش محصولاتش در ایران اعلام کرده. برای فهمیدن مضرات مک دونالدز برای مصرف کنندگان و همچنین محیط زیست، کافیه یه جستجوی کوچیک تو اینترنت به زبان انگلیسی انجام بدید و مطالب سایتهایی که صرفا برای اگاهی دادن به مصرف کنندگان مک دونالدز بوجود اومده رو ببینید. این سایتها اونقدر زیادن که نمیشه همه رو تو این وبلاگ معرفی کرد اما اگه با این برچسبها سرچ کنید، دلیلهای قانع کننده ای برای این ادعا پیدا می کنید:

با عنوان Super size me سرچ کنید تا مستندی درباره مضرات مکدونالد ببینید.
با عنوان Mcdonald's destroys rainforest سرچ کنید تا ببینید چطور جنگلها رو نابود می کنه.
با عنوان McDonald's supports israel سرچ کنید تا ببینید چطور از اسرائیل حمایت می کنه.
با عنوان McDonald's supports gay rights سرچ کنید تا ببینید چطور از همجنس بازان حمایت میکنه.

     تا دیروز غذای روحمون مال نامسلمون بود، حالا میخوان غذای جسممونو هم کنترل کنن... مردم دنیا انقدر سرگرم زندگی شدن که وقت ندارن فکر کنن غذاشون از کجا میاد اما ما مسلمونیم... مک دونالدز یکی از نمادهای امپریالیسم محسوب میشه. یادمون نره زانوزدن کمونیسم مقابل امریکا همزمان بود با دورانی که روسها تو کشورشون در برابر اولین شعبه مک دونالدز صف کشیدن...

مک دونالدز را تحریم کنید

۴ نظر

59. نژادپرستی پنهان

     ایران کشور بزرگیه با تنوع آب و و هوا و نژاد. یه ایرانی بومی میتونه سیاهپوست یا سفید موطلایی باشه، یا زردپوست یا سبزه. اگه از مردممون بپرسید که ایرانیها نژادپرستند یا نه، میگن نه. چون همه میدونن که نژادپرستی احمقانه ست و تو ایران ما گروههای نژادپرستی به اون شکلی که مثلا تو آلمان هست نداریم، اما موضوع به این سادگیها نیست.

     دو شکل نژادپرستی که تو ایران هست یکی علیه افغان هاست. عجیبه که ما مهاجرهای عراقی هم تو ایران داریم اما اونا وضعیت بهتری دارن. البته مشکلات با افغانها از زمان حوادث سردشت قوت گرفت.

     یه نوع دیگه ش که بیشترمون تجربه شو داریم، تمسخر قومیتهاست. ظاهر قضیه اینه که چیزایی که گفته می شه شوخیه و نباید جدی گرفت اما اینطور نیست. چند وقت پیش یکی از شاگردهام اومد پیشم و معنی یه شعر ترکی رو ازم پرسید. وقتی ازش پرسیدم که آذری هست یا نه، اول رد کرد و بعد با من من گفت که پدرش آذریه. چند وقت بعد، یکی از بچه ها که لر بود، برای دوستانش در مورد برخورد معنی دار بچه های تبریز با خودش صحبت می کرد. چند سال پیش هم یکی از دوستانم که ترکمن بود به من گفت که در مورد قومیتش با کسی صحبت نکنم. لازم نیست بیشتر از این مثال بزنم چون قومیتهای دیگه هم تجربیات مشابهی دارن.

     برای یه کشور مسلمون شرم آوره. نکته  تاسف برانگیز اینه که ما اغلب هم قربانی هستیم هم مرتکب اشتباه. برا دیگران جوک میگیم و برامون جوک میگن و این دور باطل همینطور ادامه داره... تو رو خدا از امروز تصمیم بگیریم به این نوع طرز فکر واسه همیشه نه بگیم. هر کسی باید از خودش شروع کنه. ایران از همین اقوام تشکیل شده، نخبه ها از میون همین اقوام سر در میارن. همین مردم بودن که هشت سال جلو سی تا کشور مقاومت کردن.

۳ نظر

58. مهاجرت

     از بلاگفا اومدم بیان و نمی دونم چقدر اینجا می مونم... نرم افزار مهاجرت فعلا غیر فعاله، هیچی به هیچی. باید از صفر شروع کنم. این پست پنجاه و هشتم میشه. اگه می خواین به پستهای قبل دسترسی داشته باشین، "وبلاگ قبلی" رو کلیک کنین.

     یه اضطراب عجیبی هست. دانشگاه شروع شده، فکر داستانم هم یه لحظه ولم نمی کنه. دوستام چی؟ از کجا خبرشون کنم که بیان اینجا؟ باید دوستای جدید پیدا کنم. شاید قراره اینجا یه اتفاق خوب برام بیفته. کسی چه میدونه. :)


ملیحه حکمت


     فضای بیان خیلی آرومه. خیلی با فضای شلوغ بلاگفا فرق میکنه. نمیدونم چقدر باهاش میتونم ارتباط برقرار کنم... میدونم مسخره ست اما یه کم حال پناهنده های سوری رو که به اروپا سرازیر شدن درک می کنم. هیچ جا خونه خود آدم نمیشه.

     راستی برای فرج مشکلات پناهنده ها دعا کنیم.

۵ نظر
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام. من یه دانشجو و معلم هستم که می نویسه... به لطف خدا همه نمازهای قضام رو خوندم و قراره روزه های قضام رو هم بگیرم.
دعا کنین امسال تموم شن.

روزه های گرفته شده: 6 از 30
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان